Klimatyczny Człowiek Roku wybrany!

Podziel się tym wpisem:

Autor: Zespół GreenLab

29 listopada 2021 r. w siedzibie Ministerstwa Klimatu i Środowiska wręczono nagrody laureatom Konkursu Klimatyczny Człowiek Roku. Konkurs przeznaczony jest dla osób w wieku 16-30 lat, które angażują się w prospołeczne, edukacyjne działania na rzecz ochrony klimatu, ograniczania skutków zmian klimatu oraz adaptacji do zmian klimatu. 

  • Tytuł Klimatycznego Człowieka Roku 2021 otrzymał Rafał Maciaszek, który założył nieformalną organizację Łowca Obcy. W ramach jej działalności lokalizowane i obejmowane monitoringiem są gatunki roślin i zwierząt akwariowych uwolnionych do wód otwartych w Polsce.


Jestem pod ogromnym wrażeniem zarówno zwycięskich inicjatyw,  jak i skali zainteresowania konkursem. Chciałbym podziękować za wszystkie oddane w nim głosy, których było blisko 6,5 tysiąca – powiedział podczas uroczystej gali wręczenia nagród wiceminister Adam Guibourge-Czetwertyński. 

Tytuł Klimatycznego Człowieka Roku 2021 otrzymał Rafał Maciaszek, który założył nieformalną organizację Łowca Obcych. W ramach jej działalności lokalizowane i obejmowane monitoringiem są gatunki roślin i zwierząt akwariowych uwolnionych do wód otwartych w Polsce. Na stronie oraz na facebookowym fan page’u publikowane są aktualne informacje na temat gatunków obcych, ich wpływu na środowisko przyrodnicze i gospodarkę, podejmowanych działań w zakresie ich kontroli, plakaty edukacyjne, a także klucze do identyfikacji poszczególnych gatunków oraz sposoby postępowania w przypadku ich stwierdzenia. 

Dwa wyróżnienia otrzymały Weronika Urbańska – ekspertka w dziedzinie efektywnej i racjonalnej gospodarki odpadami, zaangażowana w wydarzenie #Trashtagchallenge 2, mające na celu promowanie postaw proekologicznych wśród studentów największych wrocławskich uczelni poprzez wspólne uprzątnięcie terenu z odpadów oraz Małgorzata Terrero-Rozmus – założycielka instagramowego profilu Rething, na którym zachęca obserwujących do podejmowania codziennych działań na rzecz klimatu i upowszechnia wiedzę  na temat zmian klimatu oraz o środowisku. 

Konkurs Klimatyczny Człowiek Roku to projekt pilotażowy, który został zorganizowany z inicjatywy działającej przy Ministerstwie Klimatu i Środowiska Młodzieżowej Rady Klimatycznej. Przeprowadzony został przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska przy udziale Krajowego Ośrodka Zmian Klimatu (PIB-IOŚ).