Port w Rotterdamie najbardziej zanieczyszczającym portem morskim w Europie 

Podziel się tym wpisem:

Autor: Zespół GreenLab

Port w Rotterdamie emituje prawie 14 milion ton CO2 rocznie, co stawia go na równi z piątym największym przemysłowym trucicielem w Europie – elektrownią węglową Weisweiler w Niemczech – wynika z badania Transport&Environment (T&E) na temat emisji dwutlenku węgla przez porty. 

  • Trzy z 10 najbardziej zanieczyszczających portów znajdują się w Hiszpanii. 
  • Porty mogą mieć bezpośredni wpływ na ekologizację naszej planety, zapewniając czystą infrastrukturę żeglugową.

Na drugim i trzecim miejscu znalazły się Antwerpia i Hamburg, natomiast trzy z 10 najbardziej zanieczyszczających portów znajdują się w Hiszpanii.  

Badanie przeprowadzone przez T&E ocenia emisje dwutlenku węgla ze statków wpływających i wypływających z portów z całego łańcucha dostaw, a także emisje wynikające z działań w porcie, takich jak załadunek, rozładunek i tankowanie.  

“Porty mogą mieć bezpośredni wpływ na ekologizację naszej planety, zapewniając czystą infrastrukturę żeglugową. Oznacza to zainstalowanie infrastruktury tankowania opartej na wodorze i elektryfikacji na lądzie, która umożliwiłaby statkom wyłączenie silników i podłączenie do portu. Znacząco poprawiłoby to również życie osób mieszkających w pobliżu najbardziej zanieczyszczonych miejsc na ziemi” – Jacob Armstrong, oficer ds. zrównoważonego rozwoju żeglugi w T&E. 

Komisja Europejska może pomóc portom, przeznaczając dochody z nadchodzącego rynku emisji dwutlenku węgla na czystą infrastrukturę paliwową w portach, doradza T&E. 

Źródło: transportenvironment.org