Autor: Zespół GreenLab
Brytyjski Chariot Energy oraz rząd Mauretanii zawarły porozumienie wstępne dotyczące budowy instalacji produkcyjnej wodoru odnawialnego o mocy 10 GW.
W ramach projekt Nour zakłada się wykonanie studium wykonalności obejmującego obszar lądowy i morski o powierzchni 14 400 km2. Na tym terenie mają zostać zbadane możliwości wytwarzania energii elektrycznej z zasobów słonecznych oraz wiatrowych, którą następnie będzie można wykorzystać w procesie elektrolizy. Jest to już drugi projekt wodorowy ogłoszony w tym roku, gdzie partnerem są władze Nawakszut. W maju australijska CWP Global ogłosiła otwarcie projektu Aman o wartości 40 mld USD, w ramach którego przewiduje się produkcję 30 GW zielonego wodoru.
Projekt będzie zlokalizowany na północy kraju, na pustynnym terenie o powierzchni ok. 8500 km2. Mauretania biorąc pod uwagę położenie geograficzne posiada doskonałe warunki rozwoju energetyki odnawialnej stąd jest to jedno z najlepszych miejsc na ziemi do produkcji taniego zielonego wodoru. Ocenia się, że potencjał rozwoju OZE w Mauretanii to 460 GW energii słonecznej i 47 GW energii wiatrowej.