Nowe dane: Ile świat wydaje na transformację energetyczną? 

Podziel się tym wpisem:

Autor: Zespół GreenLab

Ramowa Konwencja Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu (UNFCCC) zleciła badania, z których wynika, że osiągnięcie celu zerowej emisji netto w skali globalnej wymaga inwestycji klimatycznych do 2050 r. o wartości 125 bilionów dolarów.

  • Obecnie ponad 130 krajów wyznaczyło lub rozważa cel zerowej emisji netto do 2050 roku.
  • W 2021 roku świat wydał 755 miliardów dolarów na wdrażanie niskoemisyjnych technologii energetycznych.
  • Chiny zanotowały wzrost inwestycji w transformację energetyczną o 60% w stosunku do poziomu z 2020 r..
  • Kraje europejskie zainwestowały 219 miliardów dolarów w transformację energetyczną. 

W 2021 roku świat wydał 755 miliardów dolarów na wdrażanie niskoemisyjnych technologii energetycznych, to o 27% więcej niż rok wcześniej. Z badań wynika, że poziom zakładanej inwestycji nie został jeszcze osiągnięty, ale rośnie.  

W rankingu 10 krajów z największym nakładem inwestycji, łącznie zainwestowały one 561 miliardów dolarów w transformację energetyczną, czyli prawie trzy czwarte całej światowej. 

Chiny zanotowały wzrost inwestycji w transformację energetyczną o 60% w stosunku do poziomu z 2020 r.. Krajowa moc wiatrowa i słoneczna wzrosła o 19% w 2021 r., przy czym dużą część inwestycji stanowi również zelektryfikowany transport. Od razu po światowym liderze uplasowały się Stany Zjednoczone, które zainwestowały w zeszłym roku 114 miliardów dolarów w czystą energię. Kilka krajów europejskich również znalazło się na pierwszej dziesiątce, z Niemcami, Wielką Brytanią i Francją w pierwszej piątce. W sumie kraje europejskie zainwestowały 219 miliardów dolarów w transformację energetyczną. 

Źródło: elements.visualcapitalist.com