Reaktory nuklearne SMR w Polsce. To może być największa tego typu inwestycja na świecie

Podziel się tym wpisem:

Autor: Zespół GreenLab

Jacek Sasin rozpoczyna trzydniową wizytę w USA, podczas której omówiony zostanie temat małych reaktorów atomowych i współpracy gospodarczej. Minister aktywów państwowych weźmie udział w spotkaniu między KGHM i NuScale Power, spotka się również z Sekretarz Energii USA Jennifer M. Granholm, a także Dyrektor Zarządzającą Międzynarodowym Funduszem Walutowym Kristaliną Georgiewą.

  • W ramach współpracy planowane jest opracowanie i wybudowanie czterech małych modułowych reaktorów nuklearnych SMR, z opcją rozbudowy do 12, o mocy zainstalowanej około 1GW.
  • To potencjalnie największa tego typu inwestycja na świecie.

Polski KGHM i amerykańskie NuScale Power mają podpisać ważne porozumienie w sprawie opracowania i budowy czterech małych modułowych reaktorów nuklearnych SMR o mocy zainstalowanej ok. 1GW. To potencjalnie największa tego typu inwestycja na świecie. Wicepremierowi Sasinowi towarzyszą Prezes KGHM Marcin Chludziński oraz minister rozwoju i technologii Piotr Nowak.

KGHM i NuScale Power, amerykański lider wśród producentów reaktorów w technologii SMR podpisali wspólne zobowiązanie do rozwoju technologii SMR w Polsce. Energia miałaby zasilać zakłady produkcyjne miedziowej spółki. W ramach współpracy planowane jest opracowanie i wybudowanie czterech małych modułowych reaktorów nuklearnych SMR, z opcją rozbudowy do 12, o mocy zainstalowanej około 1GW. To potencjalnie największa tego typu inwestycja na świecie. Firma NuScale Power jest w trakcie opracowywania modułowej elektrowni jądrowej z reaktorem lekkowodnym – mówi minister Jacek Sasin

Wydobycie miedzi jest biznesem niezwykle energochłonnym, a KGHM jest drugim co do wielkości odbiorcą energii w Polsce. Nie jest jednak wykluczone, że inwestycja ta pozwoli również na komercyjną produkcję energii, by wesprzeć zielona transformację Polski i obniżyć koszty dla odbiorców.

Jestem przekonany, że wizyta w USA, którą rozpoczynam przyniesie wymierne efekty – podkreślił.