Emisje CO2 w Chinach spadają po raz pierwszy od rozpoczęcia ożywienia gospodarczego po COVID-19

Podziel się tym wpisem:

Autor: Zespół GreenLab

Emisje dwutlenku węgla w Chinach spadły w trzecim kwartale po raz pierwszy od rozpoczęcia ożywienia gospodarczego po koronawirusie, pokazują nowe badania, częściowo wynika to z zahamowania rozwoju nieruchomości i powszechnych niedoborów węgla. 

  • Największy na świecie emitent gazów cieplarnianych odnotował spadek emisji CO2 o około 0,5% w okresie lipiec-wrzesień w porównaniu z rokiem wcześniej.


Największy na świecie emitent gazów cieplarnianych odnotował spadek emisji CO2 o około 0,5% w okresie lipiec-wrzesień w porównaniu z rokiem wcześniej, powiedział Lauri Myllyvirta, główny analityk w Centrum Badań nad Energią i Czystym Powietrzem (CREA). 

Spadek oznacza zwrot w stosunku do około 9% wzrostu emisji w pierwszej połowie 2021 r., kiedy to ożywienie gospodarcze w Chinach po COVID-19 było w pełnym rozkwicie wraz z budownictwem i działalnością przemysłu ciężkiego. 

Ostatni raz kwartalny spadek emisji CO2 w Chinach w ujęciu rok do roku miał miejsce w styczniu-marcu 2020 roku, kiedy COVID-19 uderzył po raz pierwszy. 

Ograniczona podaż węgla i rekordowo wysokie ceny spowodowały przerwy w dostawie prądu w wielu chińskich regionach pod koniec trzeciego kwartału, uderzając w działalność przemysłową i zakłócając użytkowanie budynków mieszkalnych. 

Według danych chińskiego urzędu statystycznego, produkcja dwóch głównych materiałów budowlanych, surowej stali i cementu, spadła odpowiednio o 16% i 11% w porównaniu z poprzednimi trzema miesiącami. 

Źródło: Reuters