ZEA inwestuje w brytyjski wodór

Podziel się tym wpisem:

Autor: Zespół GreenLab

Abu Dhabi National Oil Company (Adnoc), brytyjskie BP oraz fundusz Masdar podpisały strategiczne umowy ramowe w celu zbadania potencjału rozwoju hubów wodoru w Wielkiej Brytanii i Zjednoczonych Emiratach Arabskich na skalę co najmniej 2 gigawatów.

  • Adnoc i BP będą współpracować przy wspólnym identyfikowaniu potencjalnych partnerstw w dziedzinie wychwytywania dwutlenku węgla i podziemnych platform składowania oraz wykrywania metanu.
  • Wielka Brytania zobowiązała się do osiągnięcia 5 GW niskoemisyjnego wodoru do 2030 r. Zjednoczone Emiraty Arabskie również chcą być wiodącym graczem na rynku wodoru.

Trzej partnerzy będą dążyć do współpracy przy rozwoju hubów czystego wodoru na początkową skalę 1 GW w Zjednoczonych Emiratach Arabskich i 1 GW w Wielkiej Brytanii. Podstawą mają być projekty wiatrowe na morzach okalających Wielką Brytania, a w które zainwestowały fundusze inwestycyjne z ZEA.

Oba kraje zamierzają być regionalnymi liderami nowej gospodarki wodorowej i wspierać ambitne cele klimatyczne. Wielka Brytania zobowiązała się do osiągnięcia 5 GW niskoemisyjnego wodoru do 2030 r. Zjednoczone Emiraty Arabskie również chcą być wiodącym graczem na rynku wodoru.

Adnoc i BP będą współpracować przy wspólnym identyfikowaniu potencjalnych partnerstw w dziedzinie wychwytywania dwutlenku węgla i podziemnych platform składowania oraz wykrywania metanu. Natomiast Masdar i BP zbadają możliwości rozwoju, budowy i eksploatacji zrównoważonych rozwiązań w zakresie energii i mobilności, rozproszonego wytwarzania energii ze źródeł odnawialnych, magazynowania energii itp.