Namibia chce produkować zielony wodór

Podziel się tym wpisem:

Autor: Zespół GreenLab

Rząd Namibii zdecydował o wyborze Hyphen Hydrogen Energy jako preferowanego oferenta do opracowania wielkoskalowego, zintegrowanego pionowo zielonego projektu wodorowego o wartości 9,4 mld USD (8,1 mld EUR) w Tsau (Park narodowy Khaeb). Szacuje się, że w ramach projektu zostanie wyprodukowane około 300 000 ton zielonego wodoru, który będzie służył zarówno do zastosowań krajowych, jak i na eksport.

  • Całkowity koszt inwestycyjny fazy początkowej szacowany jest na 4,4 mld USD, a jego zakończenie planowane jest na 2026 rok.
Prezydent Namibii Hage Geingob podczas wywiadu dla AllAfrica/Źródło: AllAfrica

W fazie początkowej projektu zmierza się wybudować OZE o mocy 2 GW których moc zostanie wykorzystana do produkcji zielonego wodoru oraz do konwersji tego paliwa na zielony amoniak. Całkowity koszt inwestycyjny tej fazy szacowany jest na 4,4 mld USD, a jego zakończenie planowane jest na 2026 rok. W kolejnych fazach rozwoju projektu pod koniec lat 20-tych zwiększeniu ulegnie łączną moc wytwarzania do 8 GW mocy elektrolizerów. Po zakończeniu obowiązkowych procesów legislacyjnych i podpisaniu wszystkich niezbędnych umów Hyphen będzie miał prawo do budowy i eksploatacji kompleksu przez okres 40 lat. Projekt ten stworzy średnio 15 000 bezpośrednich miejsc pracy w ciągu czterech lat budowy i 3000 stałych miejsc pracy w ciągu 4 dekad eksploatacji.